Cth Yy over Marheime Creek
Fair Condition58 years old219 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 1.2m S Jct Sth 86 |
| Carries | Cth Yy |
| Crosses | Marheime Creek |
| Coordinates | 45.43733, -90.04276 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Area | 78.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 219 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P50090900000000 |