Pine Street over Little Salt Wash
Good Condition3 years old2,325 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | .5 Mi N Of RD K |
| Carries | Pine Street |
| Crosses | Little Salt Wash |
| Coordinates | 39.17072, -108.71981 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Area | 396.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,325 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRT-18-K.5-A |