Maple Street over Little Salt Wash
Fair Condition56 years old2,615 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | .3 Mi N Of Ottley AVE |
| Carries | Maple Street |
| Crosses | Little Salt Wash |
| Coordinates | 39.16775, -108.72905 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 52.5 ft (16 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 145.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,615 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRT-17.5-K.25 |