Mesa Street over Little Salt Wash
Fair Condition46 years old1,963 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | .1 Mi N Of Ottley AVE |
| Carries | Mesa Street |
| Crosses | Little Salt Wash |
| Coordinates | 39.16583, -108.73364 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 74.1 ft (22.6 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 278.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,963 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRT-MESA-0.65 |