I 70 Ml Ebnd over Access RD Rr Spur
Fair Condition44 years old10,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Garfield |
| Location | 1/2 Mi E Of Parachute |
| Carries | I 70 Ml Ebnd |
| Crosses | Access RD Rr Spur |
| Coordinates | 39.46060, -108.04443 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 177.2 ft (54 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 664.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,000 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-04-AO |