US 6 Ml over Parachute Creek SR
Poor Condition92 years old3,100 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Garfield |
| Location | 1/2 M W Of Parachute |
| Carries | US 6 Ml |
| Crosses | Parachute Creek SR |
| Coordinates | 39.45043, -108.05428 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.3 ft (19 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 248.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1934 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,100 (2020) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | G-04-R |