I 70 Ml+front RD over Allenwater Creek
Fair Condition44 years old20,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Garfield |
| Location | 1 Mi E Of Parachute |
| Carries | I 70 Ml+front RD |
| Crosses | Allenwater Creek |
| Coordinates | 39.46528, -108.03771 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.6 ft (8.4 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 425.9 ft (129.8 m) |
| Deck Area | 1090.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,000 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-04-BB |