County Road 300 over I 70 Ml
Fair Condition44 years old9,806 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Garfield |
| Location | Parachute |
| Carries | County Road 300 |
| Crosses | I 70 Ml |
| Coordinates | 39.45585, -108.04795 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 256.6 ft (78.2 m) |
| Max Span | 126.0 ft (38.4 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 961.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,806 (2023) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-04-AS |