US 6 Ml over I 70 Ml
Fair Condition43 years old680 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Garfield |
| Location | 2 Mi W Of Parachute |
| Carries | US 6 Ml |
| Crosses | I 70 Ml |
| Coordinates | 39.42907, -108.07518 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 345.1 ft (105.2 m) |
| Max Span | 135.5 ft (41.3 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 1167.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 680 (2020) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-04-BE |