SH 82 Ml-s/e Bound over Draw
Good Condition22 years old22,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Pitkin |
| Location | 4.5 Mi SE Of Basalt |
| Carries | SH 82 Ml-s/e Bound |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 39.32534, -106.95262 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 482.9 ft (147.2 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Area | 2046.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,000 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-09-M |