SH 82 Ml Ebnd over Draw
Good Condition23 years old22,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Pitkin |
| Location | Near Aspen |
| Carries | SH 82 Ml Ebnd |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 39.30918, -106.93640 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 950.1 ft (289.6 m) |
| Max Span | 169.9 ft (51.8 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 3,620 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,000 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-09-O |