Richmond Hill Road over US 285 Ml
Good Condition18 years old1,456 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Jefferson |
| Location | Near Conifer |
| Carries | Richmond Hill Road |
| Crosses | US 285 Ml |
| Coordinates | 39.49677, -105.33426 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 220.1 ft (67.1 m) |
| Max Span | 123.0 ft (37.5 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 758.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,456 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-15-I |