US 285 Ml over Elk Creek
Fair Condition68 years old17,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Jefferson |
| Location | Shaffers Crossing |
| Carries | US 285 Ml |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 39.47911, -105.36921 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 187.0 ft (57 m) |
| Deck Area | 484.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,000 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-15-D |