US 285 Ml over Wild Life Crossing
Good Condition16 years old17,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Jefferson |
| Location | Schaeffers Crossing |
| Carries | US 285 Ml |
| Crosses | Wild Life Crossing |
| Coordinates | 39.47913, -105.37022 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 144.0 ft (43.9 m) |
| Deck Area | 320.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,000 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-15-S |