US 285 Ml Nbnd over Elk Creek Road
Good Condition16 years old9,500 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Jefferson |
| Location | Shaffers Crossing |
| Carries | US 285 Ml Nbnd |
| Crosses | Elk Creek Road |
| Coordinates | 39.47945, -105.36810 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 64.3 ft (19.6 m) |
| Max Span | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 303.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,500 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-15-Q |