US 285 Ml over Deer Creek
Fair Condition68 years old14,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Park |
| Location | 3.3 Mi N.e. Of Bailey |
| Carries | US 285 Ml |
| Crosses | Deer Creek |
| Coordinates | 39.44204, -105.44755 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 83.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,000 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-15-J |