Cr107 (liggett Rd) over I 25 Ml
Poor Condition62 years old3,395 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | 0.5 Mi N Castle Rock Bus. |
| Carries | Cr107 (liggett Rd) |
| Crosses | I 25 Ml |
| Coordinates | 39.38784, -104.86059 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 214.2 ft (65.3 m) |
| Max Span | 62.7 ft (19.1 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 679.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,395 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-17-AC |