Wolfensberger Rd. over I 25 Ml
Fair Condition24 years old26,019 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | N. Of Castle Rock Bus. RT |
| Carries | Wolfensberger Rd. |
| Crosses | I 25 Ml |
| Coordinates | 39.38003, -104.86109 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 202.8 ft (61.8 m) |
| Max Span | 103.0 ft (31.4 m) |
| Deck Width | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Area | 1730.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,019 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-17-BH |