Wolfensberger RD over East Plum Creek
Fair Condition23 years old82,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | W Of I25 In Castle Rock |
| Carries | Wolfensberger RD |
| Crosses | East Plum Creek |
| Coordinates | 39.38032, -104.86168 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 194.9 ft (59.4 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Area | 1609.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 82,000 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-17-BI |