I 25 Ml Nbnd over Smith Creek
Good Condition68 years old46,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | 5.3 Mi N Of Jct SH 83 Ml |
| Carries | I 25 Ml Nbnd |
| Crosses | Smith Creek |
| Coordinates | 39.02406, -104.83176 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 107.0 ft (32.6 m) |
| Deck Area | 208.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,000 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-H |