SB I25 Ml over SB Sh21 Ramp
Good Condition5 years old66,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | Sh21 And I25 Int |
| Carries | SB I25 Ml |
| Crosses | SB Sh21 Ramp |
| Coordinates | 39.02072, -104.83177 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 200.8 ft (61.2 m) |
| Max Span | 190.3 ft (58 m) |
| Deck Width | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Area | 1175.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 66,000 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-DF |