I25ml Sbnd Ramps over Smith Creek
Fair Condition69 years old46,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | 5.1 Mi S Of Jct SH 105 Ml |
| Carries | I25ml Sbnd Ramps |
| Crosses | Smith Creek |
| Coordinates | 39.02352, -104.83349 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 387.1 ft (118 m) |
| Deck Area | 755.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,000 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-AL |