I 25 Ml Nbnd over Monument Creek Branch
Good Condition73 years old46,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | 4.6 Mi N Of Jct SH 83 Ml |
| Carries | I 25 Ml Nbnd |
| Crosses | Monument Creek Branch |
| Coordinates | 39.01356, -104.82551 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Width | 155.8 ft (47.5 m) |
| Deck Area | 351.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,000 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-AG |