NB I25 Ml over NB SH 21 Ramp
Good Condition5 years old66,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | Sh21 And I25 Int |
| Carries | NB I25 Ml |
| Crosses | NB SH 21 Ramp |
| Coordinates | 39.01889, -104.82859 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 113.5 ft (34.6 m) |
| Max Span | 106.6 ft (32.5 m) |
| Deck Width | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Area | 747.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 66,000 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-DI |