I 25 Ml Sbnd Ramp over Monument Creek Branch
Fair Condition68 years old46,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | 4.7 Mi N Of Jct SH 83 Ml |
| Carries | I 25 Ml Sbnd Ramp |
| Crosses | Monument Creek Branch |
| Coordinates | 39.01391, -104.82734 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.3 ft (7.7 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 101.0 ft (30.8 m) |
| Deck Area | 237.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,000 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-I |