County Road 5 over Mineral Creek
Fair Condition69 years old37 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Hinsdale |
| Location | 13.9 Mi NE Of Lake City |
| Carries | County Road 5 |
| Crosses | Mineral Creek |
| Coordinates | 38.06571, -107.06436 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 38.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | HIN05-12.30 |