County Road 5 over Cebolla Creek
Fair Condition67 years old55 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Hinsdale |
| Location | 15.9 Mi NE Of Lake City |
| Carries | County Road 5 |
| Crosses | Cebolla Creek |
| Coordinates | 38.09517, -107.03562 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 45.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | HIN05-15.10 |