County Road 5/50 over Cebolla Creek
Good Condition39 years old43 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Hinsdale |
| Location | 16.2 Mi NE Of Lake City |
| Carries | County Road 5/50 |
| Crosses | Cebolla Creek |
| Coordinates | 38.13478, -107.04971 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.2 ft (15.3 m) |
| Max Span | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 134.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | HIN05-18.19A |