County Road 5 over Rock Creek
Good Condition28 years old41 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Hinsdale |
| Location | 16.5 Mi NE Of Lake City |
| Carries | County Road 5 |
| Crosses | Rock Creek |
| Coordinates | 38.12389, -107.03753 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 150.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 41 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | HIN05-17.00A |