County Road Jj over Rocky Ford Highline Cana
Fair Condition81 years old64 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .4 Mi E Of CR 4 |
| Carries | County Road Jj |
| Crosses | Rocky Ford Highline Cana |
| Coordinates | 38.09805, -103.99572 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.2 ft (9.2 m) |
| Max Span | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 69 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1945 (reconstructed 1965) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 64 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-JJ-36-31-008 |