County Road 4.25 over Rocky Ford Highline Cana
Fair Condition56 years old24 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .2 Mi S Of CR Hh.5 |
| Carries | County Road 4.25 |
| Crosses | Rocky Ford Highline Cana |
| Coordinates | 38.08850, -104.00000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 64.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT4.25-3-30-009 |