County Road Y over Rocky Ford Highline Cana
Poor Condition62 years old8 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | Just E Of CR 16 |
| Carries | County Road Y |
| Crosses | Rocky Ford Highline Cana |
| Coordinates | 37.95318, -103.78497 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 51.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-Y-15-21-071 |