County Road 6 over Apishapa River
Fair Condition51 years old58 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | 1.1 Mi S Of SH 50 |
| Carries | County Road 6 |
| Crosses | Apishapa River |
| Coordinates | 38.10828, -103.96764 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 153.2 ft (46.7 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 382.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT6-05-31.7-023 |