County Road Hh.5 over Apishapa River
Fair Condition108 years old22 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .2 Mi E Of CR 5 |
| Carries | County Road Hh.5 |
| Crosses | Apishapa River |
| Coordinates | 38.09072, -103.98158 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 118.8 ft (36.2 m) |
| Max Span | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 191.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1918 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | OTHH.5-4-30-018 |