County Road 6 over Rocky Ford Highline Cana
Poor Condition76 years old
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .3 Mi S Of CR Hh.5 |
| Carries | County Road 6 |
| Crosses | Rocky Ford Highline Cana |
| Coordinates | 38.08704, -103.96780 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 52.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 2017) |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-6-5-30.3-021 |