County Road 805 over Ft.lyon Stg Canal Sluice
Fair Condition58 years old17 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .3 Mi W Of SH 71 |
| Carries | County Road 805 |
| Crosses | Ft.lyon Stg Canal Sluice |
| Coordinates | 38.10994, -103.75800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.6 ft (7.8 m) |
| Max Span | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 42.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT805-17-32-211 |