County Road 14.5 over Rocky Ford Canal
Fair Condition28 years old29 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .9 Mi N Of SH 50 |
| Carries | County Road 14.5 |
| Crosses | Rocky Ford Canal |
| Coordinates | 38.10275, -103.81044 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.8 ft (10.6 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 58.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT145-13-31-52A |