County Road 805 over Ft.lyon Stg Canal Sluice
Fair Condition58 years old13 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Crowley |
| Location | .8 Mi W Of SH 71 |
| Carries | County Road 805 |
| Crosses | Ft.lyon Stg Canal Sluice |
| Coordinates | 38.11383, -103.78225 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.5 ft (10.2 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 50.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT805-16-32-212 |