County Road Hh over Jones Arroyo
Good Condition26 years old76 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .3 Mi E Of CR 12 |
| Carries | County Road Hh |
| Crosses | Jones Arroyo |
| Coordinates | 38.08322, -103.85103 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 97.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 76 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OTHH-124-30-37B |