County Road 14 over Catlin Canal
Poor Condition70 years old90 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .3 Mi S Of SH 50 |
| Carries | County Road 14 |
| Crosses | Catlin Canal |
| Coordinates | 38.08914, -103.82089 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 60.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT14-13-30.5-41 |