County Road 12 over Rocky Ford Highline Cana
Fair Condition37 years old29 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .6 Mi S Of CR Hh |
| Carries | County Road 12 |
| Crosses | Rocky Ford Highline Cana |
| Coordinates | 38.07278, -103.85753 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 106.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT12-11-293-36A |