County Road 14a over Dexter Creek
Fair Condition27 years old66 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Ouray |
| Location | 2.8 Mi N Of Ouray |
| Carries | County Road 14a |
| Crosses | Dexter Creek |
| Coordinates | 38.05975, -107.68164 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 133.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 66 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OUR14A-0.0-05A |