County Road 17 over Uncompahgre River
Fair Condition39 years old749 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Ouray |
| Location | 3.5 Mi N Of Ouray |
| Carries | County Road 17 |
| Crosses | Uncompahgre River |
| Coordinates | 38.05250, -107.68680 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 194.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 749 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OUR17-0.6-06 |