Box Canyon Road over Red Mountain Creek
Fair Condition38 years old233 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Ouray |
| Location | RD To Box Canyon Park |
| Carries | Box Canyon Road |
| Crosses | Red Mountain Creek |
| Coordinates | 38.01633, -107.67411 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.4 ft (10.5 m) |
| Max Span | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 52.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 233 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OURAY-PWDR HS |