County Road 23 over Uncompahgre River
Good Condition29 years old1,226 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Ouray |
| Location | 4.3 Mi Nnw Of Ouray |
| Carries | County Road 23 |
| Crosses | Uncompahgre River |
| Coordinates | 38.08058, -107.70328 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 198.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,226 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OUR23-0.1-14A |