County Road 24 over Pleasant Valley Creek
Fair Condition26 years old281 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Ouray |
| Location | 4.2 Mi W Of US 550 |
| Carries | County Road 24 |
| Crosses | Pleasant Valley Creek |
| Coordinates | 38.16328, -107.81750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 84.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 281 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OUR24-4.7-19 |