County Road 24 over Dallas Creek
Fair Condition26 years old692 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Ouray |
| Location | 2.1 Mi W Of US 550 |
| Carries | County Road 24 |
| Crosses | Dallas Creek |
| Coordinates | 38.17761, -107.75847 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 112.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 692 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OUR24-1.0-16 |