County Road 24 over Dallas Creek
Good Condition27 years old399 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Ouray |
| Location | 3.2 Mi W Of US 550 |
| Carries | County Road 24 |
| Crosses | Dallas Creek |
| Coordinates | 38.17216, -107.79550 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 119.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 399 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OUR24-1.0-09A |