US 550 Ml over Gulch A
Good Condition3 years old7,800 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | La Plata |
| Location | 0.4 Mi S Of Us160 |
| Carries | US 550 Ml |
| Crosses | Gulch A |
| Coordinates | 37.22087, -107.84444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 565.3 ft (172.3 m) |
| Max Span | 134.2 ft (40.9 m) |
| Deck Width | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Area | 4462.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,800 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P-05-AZ |