US 160 Ml WB Rmp over Wilson Gulch & Ped Path
Good Condition16 years old604 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | La Plata |
| Location | East Of Int US 550/160 |
| Carries | US 160 Ml WB Rmp |
| Crosses | Wilson Gulch & Ped Path |
| Coordinates | 37.22907, -107.83502 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 229.0 ft (69.8 m) |
| Max Span | 121.7 ft (37.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 593.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 604 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P-05-Y |